DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

MYSTIC DEATH

    

Foto: Mystic Death (1997)

                                       

                                                          Mystic Death
 
 
                                                     Štýl: Atmosférický Black Metal           

 

                                   (Ľuboslav Simargl Frlička) 

 

1, Kedy si nadobudol pocit, že hudba pre Teba niečo znamená?

V poslednom ročníku ZŠ. Nahrávky, časopisy sa zháňali ťažko. Mali sme radosť, keď sa podarilo niečo ,,vykšeftiť“. Dnes, keď je všetko voľne dostupné a ľahko zohnateľné, už takú radosť nepociťujem. Keď sa mi do uší dostal metal (1985), mal som 14 rokov.

 

2, Kedy si začal rozmýšľať o tom, že sa budeš hudbe aktívne venovať?

Závidel som chlapcom v kapelách. Musí byť super vystúpiť pred poslucháčmi, tvoriť skladby, nahrávať.   Motal som sa medzi chalanmi, čo hrávali na gitarách, robili prvé pokusy o založenie kapiel v dosť provizórnych podmienkach. Častokrát som mal možnosť pridať sa k nim ako vokalista (1992/93).

 

3, Aké boli tvoje hudobné začiatky, aký hudobný štýl ťa najviac ovplyvnil a ktoré skupiny si počúval?

Mám rád aj nemetalové žánre: Poprock, rock, dokonca ani vtedajšie disco kapely mi nevadili. Najviac ma ovplyvnil samozrejme metal. Čím mi k uchu prichadzal tvrdší, tak som sa aj ja menil na ,,tvrďasa”. 

Ako prvú kapelu som počúval Scorpions. Vtedy sa mi fest” (veľmi) páčil, pretože som nič tvrdšie nepoznal. AC/DC, Accept, Iron Maiden, Judas Priest, Saxon... neskôr  som sa dostal k Destruction, Slayer, Celtic Frost, Sodom, Venom. Mäkkšie kapely som vypúšťal z uší a venoval sa tvrdším. Bathory, Buldozer, Death. Okolo roku 1995 som sa dostal k Black metalu, hlavne zo severu Európy: Algaion, Burzum, Darkthrone, Dimmu Borgir, Enslaved, Emperor, Immortal, Octinomos. Nórska scéna ma zasiahla najviac. Ak bol vokál hrubší a brutálnejší, tým pre mňa lepší. 

 

4, Spomeň si na detaily okolo vzniku skupiny Mystic Death. 

Hrali sme najprv ako Masacroot (Thrash / Death). V roku 1995 sa nám zapáčil Black, zmenili sme štýl,  názov a aj image. Mystic Death bol vlastne Masacroot, štyria pôvodní členovia, postupne pribudol     klavesák a basgitarista. Tak to vydržalo až do rozpadu. S chuťou sme sa vrhli na tvorbu. Pilierom         histórie skupiny, je vydanie albumu Voices Of The Obscure World (1998) u M.A.P.

 

5, Čo ste ako skupina chceli dosiahnuť, aké ste mali predstavy, ambície?

V začiatkoch sme chceli aspoň niečo nahrať, vydať CD. Viac ľudí nám vytýkalo, že chceme hneď CD!     Nám sa nevidelo nahrať demo a potom nahrať to isté znova v dobrej kvalite len preto, aby ,,bolo niečo” predtým. Keď už ísť do štúdia, nech to stojí za to! Nahrali sme to hneď kvalitne za 30.000 Sk (1000 Eur).

Následné predstavy boli vydať ďalšie albumy, hrať koncerty, no v praxi sa z toho už nič neuskutočnilo.

 

6, Zameriavali ste sa na vlastnú tvorbu a mali ste kontakty na vydavateľstvo Metal Age. Jaroslav Vavro sľúbil, že ak sa vám podarí nahrať album, tak ho vydá. Bola to pre vás určite veľká motivácia. Bolo už „načase“, aby sa aj na Slovensku objavila dobrá blackmetalová skupina.

Áno, M.A.P. na čele s Jarkom ponúklo vydanie, ak zrealizujeme nahrávku v prijateľnej kvalite. Tak sme do toho išli. Vtedy na Slovensku takýchto kapiel bolo možno 2 - 3, viac nie. V Čechách už mali Masters Hammer a Root. Boli sme prvá slovenská blackmetalová kapela s oficiálnym CD. Výhodou pre nás bolo, že nás v tom čase nebolo s kým na Slovensku porovnávať.

my stic_death.pdf [1560 KB]  (Metal Hammer CS)

my stic_death_2.pdf [1319 KB]  (Spark - rockmagazine.cz)

my stic_death_3.pdf [829 KB]  (Spark - -rockmagazine.cz)  

 

7, Po nahratí albumu Voices Of The Obscure World v štúdiu Exponent Jaroslav slovo dodržal a album vydal. Utkvela mi v pamäti Blackmoonova recenzia naň v magazíne Spark (1999). Užasnutý kričal: „ Nóóóóóóóóó! Tohle je žrááááádlo!! Blackmetalový orgazmus. Skvělé klávesy vážení, ty melodie!“ (pridelil v recenzii albumu plný počet bodov). Potešilo Vás to?

Samozrejme, mali sme z toho veľkú radosť. Redaktor Blackmoon je veľký nadšenec pre tvrdú muziku. Väčšinou recenzoval kapely podobné nám, takže mal prehľad. S prihliadnutím na vtedajšiu Česko - Slovenskú scénu sme mali svoju kvalitu. 

Cením si rozhovor s gitaristom Root v jednom časopise, kde na otázku redaktora: Aký máš názor na české a slovenské black kapely? Odpovedal: Podľa môjho názoru je Mystic Death jediná kapela z CS scény, ktorej hudba znie ako Black Metal. Oveľa známejšie kapely zneli oproti nám príšerne. Tento názor ma vtedy veľmi potešil a považujem ho za najväčšie úznanie. 

 

 

Foto: Mystic Death (1997)

 

8, Ako bol album Voices Of The Obscure World vnímaný v tradičných severských blackmetalových krajinách?

Čítal som len niekoľko recenzií. Neboli sme ani znosení pod čiernu zem, ani vychválení do nebies. Ja som ani viac nečakal. Táto scéna je neporovnateľne kvalitnejšia, rozsiahlejšia, pestrejšia a aj ďaleko skúsenejšia. Myslím, že reakcie boli primerané.

 

9, Počas koncertu v R.C. Mlyn Vrútky sa Ti stala nepríjemná udalosť. „Chŕlenie ohňa“ nedopadlo podľa predstáv. Koncert bol prerušený, nastala panika. Udalosť sa dostala do médií. Ako na to spomínaš?

Jediné, čo ma ohľadom tohto koncertu mrzí je, že keď sa to už stalo, mohlo to byť aspoň na konci, nie na začiatku. Chceli sme zahrať aj 6 nových skladieb. Myslím si, že kvalitatívne boli posunuté dosť dopredu a mohli sa fans páčiť. Posral som to hneď v úvode! Utrpel som popáleniny 2. stupňa na hrudi a 1. stupňa na tvári. Paradoxne, keby som nebol pomaľovaný, mal by som asi omnoho horšie popáleniny. Farby to dosť stlmili, takže praktická rada: keď chcete chŕliť oheň, určite sa pomaľujte!” (keď nie z presvedčenia, tak aspoň z bezpečnostných dôvodov). 

Záverom k incidentu: úprimne ma mrzí, že som týmto sklamal fans, čo sa na náš koncert tešili. 

                                                                       

Foto: Mystic Death Live, RC Mlyn Vrútky (1999) 

 

10, Po tejto udalosti kapela už naživo nevystúpila a nasledoval jej pozvoľný zánik. Myslím, že tomu napomohli aj nezhody v otázke používania Warpaintu počas koncertov. Prečo ste sa nedokázali dohodnúť?  

Nezhody boli, no warpaint to nezapríčinil. Mali sme konflikty ohľadom maľovania sa, ale hlavným dôvodom bola nízka účasť fans na koncertoch. Niektorí členovia skupiny mali dojem, že sa neoplatí pre pár ľudí zdržovať sa maľovaním.

Hlavný dôvod rozpadu skupiny bol: zakladanie rodín, osobné problémy a nedostatok času, venovať sa kapele. Bola to škoda, pretože skladby na ďalší album boli na 90 % hotové. Druhý album by bol býval oveľa lepší než debut, no nevyšlo to.

 

11, Ako hodnotíš Martinskú metalovú scénu?

Veľmi pozitivne! Už prvé kapely z Martina, ktoré som videl či počul mi robili radosť. Bol to super zážitok. Striga, Hruda Syra, neskôr Melmoth. No a potom boom v 90-tych rokoch, keď tu bolo aktívnych 15 a viac kapiel! Sám som okrem Mystic Death pôsobil v F.O.D., Infectious Disease, Agressor, Disloyal.       Koncertov bolo pomerne dosť, aj miest na koncertovanie. Dnešná scéna je omnoho slabšia, kapiel je menej, z nových som nič pre mňa zaujimavé nepočul. Záujem o metal trochu opadol, no som rád, že  som bol pri tom, keď to tu naozaj žilo.

 

12, Stala sa ti nejaká humorná príhoda, ktorá ti utkvela v pamäti?

Nahrávanie vokálu v obytnom dome v Hlohovci, v byte majiteľa štúdia. ,,Ručal” som do mikrofónu a jeho malý syn, vracajúci sa zo školy zrazu stál vo dverách a nechápavo na mňa pozeral: že čo a prečo tam reveéém?!! 

Alebo raz sme sedeli po koncerte v miestnej putike a mali sme nalakované nechty na čierno. Podgurážený domáci štamgast sa štartoval domov pre sekeru, že nás pozabíja, lebo sme určite buzeranti. Každému to nemusí pripadať vtipné, no také situácie sa musia zažiť.

 

13, Ako by si zhodnotil svoje účinkovanie na hudobnej scéne?

Snáď som nejakou trochou prispel k obohateniu metalovej scény, niekoho potešil. Určite to mohlo byť z mojej strany profesionálnejšie. Ja som sa hlavne dobre bavil.  

   

14, Čo by si chcel odkázať fans, a ľuďom ktorí sa chcú zaoberať muzikou?

Tí, čo nás vtedy počúvali, majú iné záujmy, priority. Mladá generácia, čo počúva Black metal, nás možno ešte nepozná. Všetkým patrí veľká vďaka za všetko. Niekedy sa stretne partia ľudí, čo možno pôsobí nezlúčitelne, no potom môžu byť prekvapení, čo spolu vytvoria.

Ak bude veľa kapiel, následne viac fanúšikov, nepohltí nás kresťanstvo, hip - hop a ani superstar... 

 

                 

                                                             Foto: King & Simargl, Rock pub Martin (2010)

  

Internet: http://www.metal-archives.com/band.php?id=14645

              ulozto.sk/xmUw87SA/mystic-death-voices-of-the-obscure-world-1996-rar 

MYSTIC DEATH...