DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

PROTEST

   Foto: Protest (1994), z Ľ do P: Jaroslav Vavro, Peter Chlebúch, Igor Prejsa, Viktor Kotrík, Ivan King Kráľ.                                                                      dolu: vodič auta a Ivan Holbus.       

                                            

PROTEST

                                  Štýl: Death Metal, Grindcore       

 

                             (Viktor Kotrík, Rasťo Petrovič, Ján Lovás)

 

1, Kedy si Viktor začal rozmýšľať o tom, že sa budeš hudbe venovať? Aké skupiny sa Ti  páčili?

Viktor: Keď som si kúpil prvú gitaru, ktorá ma stála 600,- Kčs (korún československých), to bolo v roku 1989. Vtedy sme založili prvú kapelu, F.O.D. Hrali sme thrash metal. Najskôr som počúval hard rock a heavy metal. Skupiny Black Sabbat, Ted Nugent, Accept, Iron Maiden, Motörhead. A potom samozrejme Metallicu, Slayer, tak ako sa metal postupne vyvíjal.

2, Akým spôsobom si sa dostal k skupine Protest?  Prihlásil si sa sám alebo Ťa niekto oslovil na spoluprácu?

Viktor: Protest vznikol v roku 1989. Chalani hľadali gitaristu, v poradí tretieho. Prvým bol Rudo Stolárik, potom Peťo Štepánek. Ja som im vlastne dohodil Igora Prejsu s ktorým som v tom čase hrával. Všetkých chalanov som poznal a oni mi povedali, aby som prišiel hrať, aj tak chcú druhú gitaru a poznáme sa. Bolo to v roku 1991.

Rasťo: Bolo to v roku 1997, vtedy to Fero Sochulák (bicie) vzdal (rozbiehal sa Bestialit, neskôr Lunatic Gods). Igor Prejsa prišiel za mnou, či by som nemohol a neskúsil. Už mali songy, len ich nacvičiť...

Viktor: V tom období, keď sme Rasťa volali k sebe, mali chalani vydané demo Mentality. To nás veľmi prekvapilo. A všimli sme si, že Rasťo je výrazný bubeník, úplne Fera nahradil, viac ako 100 % - ne. 

Jano: Oslovil ma Viktor v roku 2003 s tým, že basuje Jarík Vavro a popri tom nejak nestíha vrieskať, tak ako by mal a basa nie je tak výrazná ako by si oni predstavovali. Začali tvoriť nové skladby, ktoré sa už prikláňali od grindcoru smerom k technickému death metalu. Proste ma oslovil a slovo dalo slovo.

3, Čo ste ako skupina v začiatku 90-tych rokov chceli dosiahnuť a aké ste mali  ambície, ciele?

Viktor: Hlavne v tom čase hrávať, mali sme vtedy 17, 18 rokov. Hlavne hrať, hrať! Chodili sme na skúšky, ako kamaráti sme popíjali, hrali koncerty, všetko toto. Koncertná činnosť nás lákala. Inak to pre nás nemalo význam.
 
 

4, Aký najväčší úspech ste ako hudobníci dosiahli?

Viktor: Vždy keď sa podarí ísť nahrať do štúdia nejaký materiál, ktorý potom aj oficiálne vyjde. Poprípade vystúpenie na nejakom väčšom festivale.

Rasťo: Stále sa zdokonaľujeme a ešte stále prichádzame k tomu čomu máme. Takže ono to niekde začalo a niekde možno skončí. Myslím, že nie sme ani v polovici toho celého. Podľa mňa úspechy ešte len prídu. 

Jano: Úspech je v dnešnej dobe už len to, že skutočne Protest funguje tak ako funguje, lebo všetci vieme, že extrémny metal je menšinovým žánrom. To treba povedať otvorene. Metalcore a všetky trendy ho vytláčajú. Za úspech sa dá  považovať to, že sa nejako držíme a že sú ľudia, ktorí na nás chodia a nejakým spôsobom to zvládame.

5, Ako vnímate Martinskú metalovú scénu?

Viktor: Bolo tu veľmi veľa dobrých skupín. Možno spomenúť, že tí ľudia, ktorí muziku produkovali, hlavne Tomáš Kmeť z Hlohovca sa vždy vyjadrovali v tom zmysle, že Martin je silné metalové mesto. Metalových skupín je tu stále dosť. Lunatic Gods, Protest, Antares. 
 
Jano: Metalovú scénu som začal vnímať v začiatku 90-tych rokov. Môj prvý koncert, ktorý si pamätám v Martine - Záturčí. Hrali tam Protest, Dehydrated, Depresy. Vtedy sa to tu hemžilo kapelami a ľudia chodili. V kulturáku bývalo aj 300 ľudí. Tá doba metalu rozhodne priala. To najsilnejšie prežilo - najvernejší a zbytok, žiaľ...
 

               Foto: Protest (1995), zľava doprava: Paľo Katrák, Jaro Vavro, Igor Prejsa, Fero Sochulák,Viktor Kotrík

 

6, Stala sa Vám nejaká humorná príhoda, ktorá Vám utkvela v pamäti?

Viktor: Igora Prejsu skoro zabila elektrina, ale v tej chvíli to moc humorné nebolo. Potom sme sa na tom smiali. King: čo sa udialo? Paľo Katrák (basgitarista) v predlžovačke nesprávne zapojil uzemnenie a nejak sa s Igorom navzájom chytili nástrojov. Vznikol oblúk a kým sa na to prišlo, čo sa vlastne deje... mysleli sme si, že Igor chce Paľovi roztrhnúť struny. Hovorí mu: „zahraj to riadne!“ Jebol mu po strune a vtedy ho chytilo. My pozeráme... čo je nasratý? Ide mu struny roztrhnúť! Čo je kokot?! A až potom sa prišlo na to, že je v tom elektrina. Paľo rýchlo vypol kombo a Igor spadol do kolien s úľavou. Držalo ho to dobrých 10 sekúnd, poriadne ho potriaslo!

Rasťo: mimo pódia sa udeje veľa humorného, zábava a tak.... ,,všetci pod parou“! Treba ísť na turné, tam je srandy dosť!

7, Navštívili ste aj české festivaly. S ktorou známou skupinou ste vystupovali? Chceli by ste s nejakou hrať , máte nejakú vysnenú?

Viktor: Dve vystúpenia na Brutal Assualte, jedno na Obscene Extreme.... s českou skupinou by sme si radi zahrali vždy, je ich dosť. Problém je v tom, že aj keď sa niekedy urobil na výmenu koncert, nevyplatilo sa to po finančnej stránke. Potrebovali by sme, aby na koncert prišlo aspoň 100 ľudí. 

Rasťo: S Megadeth! (smiech) ...s kapelou Dementor som hral s Nile, Sinister, Napalm Death. Ešte by sa tam niečo našlo.

Jano: S Napalm Death, jednoznačne.

 

 

Foto: Protest (2008), zľava doprava: Viktor Kotrík, Martin Walkár, Ján Lovás, Rasťo Petrovič 

 

8, Okrem Protestu ste pôsobili ešte v nejakých iných skupinách?

Viktor: F.O.D.

Rasťo: Boli to tieto kapely: Mentality, Dementor, to bude všetko... aha, ešte Porfyria.

Jano: Grindcoreový PIT, pôsobil do roku 2003 a odvtedy SWRAB.

9, Účinkovanie na hudobnej scéne Vám niečo dalo? Obohatilo Vás? Máte z hrania dobrý pocit?

Viktor: Určite! Stretnem sa s kamarátmi, porozprávame sa, popijeme pivo, zahráme muziku. A je to aj taký relax od zamestnania, od všetkých problémov. V začiatkoch to bola iba zábava, no teraz už človek musí viac hľadať čas. Padne to príjemne, keď si človek zahrá, zapojí gitaru naživo, ,,brnkne do É-čka“ a celý ten hukot sa valí skúšobňou. Kvalitnú aparatúru na to momentálne máme.

Rasťo: Hudba mi dala všetko! Zatiaľ dáva, dáva, ale ešte nedáva všetko to, čo by možno mala. Potešenie! Treba do toho veľa dať, ale treba z toho aj brať. Je to jedno s druhým na výmenu.

Jano: Pocit uspokojenia, samozrejme  kamarátstvo a v neposlednom rade ľudí, ktorí ocenia muziku, ktorú tvoríš a povedia ti, že je fajn. Vtedy je to dobrý pocit.

10, Čo by ste chceli odkázať svojim fanúšikom, poprípade ľuďom, ktorí by sa chceli v zaoberať muzikou?

Viktor: Vďaka im za podporu. Aj keď dnes máme už svoj vek, ľudia nás podporia. Vďaka za to, že vôbec chodia na koncerty, lebo keby nechodili, tak by pre nás nemalo význam hrať. Ľuďom, ktorí sa chcú zaoberať muzikou odkazujem: ,,je dobré, keď Vás to baví, určite do toho choďte, nevzdávajte sa, pracujte na sebe, nejaké to ovocie budete z toho mať.”

Rasťo: Hlavne ,,prachatých“ rodičov, nech dajú sponzoring na začiatok! Fanúšikovia, nech si kupujú naše CDs, inak sme v mínuse (smiech).

11, V roku 1992 som sa začal aktívne venovať hudbe (King). Pri náhodnom stretnutí som Ti povedal: ,,chcel by som tiež v nejakej kapele hrať!“ (death metal a klávesy, toto spojenie bolo fascinujúce). Chcel si sa týmto avantgardnejším smerom vtedy uberať?

Viktor: V tom čase bolo skĺbenie klávesov a tejto muziky dosť módne, zaoberalo sa tým veľmi veľa kapiel napríklad Pestilence, The Gathering, Nocturnus. Boli sme tým ovplyvnení a určite niečo také sme chceli. Vtedy nám to padlo obidvom vhod, aspoň myslím. Ty si hľadal kapelu, v ktorej by si mohol s klávesmi pôsobiť a my sme v tom čase chceli do toho zabŕdnuť. Spolu sme potom natočili debutové CD Protestu.

12, Skupina už predtým mala nahratú demonahrávku. Táto mala už svoju kvalitu a aj mňa zaujala. Chcel som v Proteste niečo dokázať.

Viktor: Demo Inside Of Humanity vznikalo v roku 1991. Bolo nahraté v Leopoldove v roku 1992, v ,,kulturáku“ na pódiu. Väčšinu skladieb poskladal Igor Prejsa. Kapely čo nás ovplyvňovali v tom čase: Hyprocrisy, Carcass. V roku 1993 sme odišli nahrávať na Moravu (Otrokovice) dve skladby, pre výberové CD Metal Age. Vrátili sme sa ale bez výsledku, pretože bubeník Ivan Holbus nebol schopný zahrať skladby v pôvodne plánovanej rýchlosti. Prvýkrát sme sa dostali do dobrého štúdia a zvukár na nás vytiahol metronóm. My sme s tým nijaké skúsenosti nemali, takže sa to urobilo tak, že ja som nahral s metronómom pomocnú gitaru, do ktorej potom mal hrať bubeník. Vtedy tam boli s nami aj Melancholy Pessimism, moravská kapela a tí dopadli obdobne ako my. Keď do štúdia prišiel Hire s kapely Terminator, povedal zvukárovi, že nech neblázni. Na tej úrovni ako to chce on, to podľa neho nemáme šancu zahrať. Standa Studený bol nekompromisný zvukár a proste to nepustil. Nahrávanie skončilo malým fiaskom.

13, Potom prišlo zhodnotenie situácie a skupina pokračovala v dokončovaní ďalších skladieb. Vyskytli sa odlišné názory na to, či a kedy ísť nahrávať debutový album. Nakoniec sa presadil názor nahrať album čo najskôr. Podporu dal Jarko Vavro. Album sa nahrával v Leopoldove, v štúdiu Tomáša Kmeťa.

Viktor: Áno, áno! Bolo to v roku 1994. Album nahrával už Ferko Sochulák (bicie) a basgitaru Pavel Baričák (Hirax), ako hosť. Vykryštalizovalo sa, že bubeník Ivan Holbus a basgitarista Peter Chlebúch ďalej nie sú ochotní na sebe tvrdšie zapracovať. Možno sa im nepáčilo, že my ostatní sme začali na to pozerať trošku vážnejšie a začalo sa viacej rozprávať o chybách v muzike. Zrazu už skúšky neboli zábavne uvoľnené a myslím, že to sa im nepáčilo. Zvážili to a skončili s kapelou.  

King: What For Name, When Humanity Is Dying (1995), aký pocit máš z debutového albumu?

Viktor: Bol to Death Metal obohatený výraznými klávesami a aj ženským vokálom. Časom som cítil, že niektoré veci by sme možno urobili inak, ale na tú dobu, dajme tomu... že to bolo dobré.

 

Protest.pdf [1047 KB]  (Metal Hammer CS - December 1995) 

       Metal Hammer CS vychádzal v rokoch 1994 - 1999 a redakcia sídlila v Košiciach. Zakladateľom česko-slovenskej mutácie bol Branislav Mathe.

 

14, Opíš obdobie príprav na 2. album.

Viktor: Počúvali sme skôr technickejšie záležitosti, kapely ako Cynic, Atheist. Hlavne nimi sme boli ovplyvnení. Začali sme nad muzikou viacej premýšľať, viac na sebe ,,makať“. A výsledok bol, že album About Human Idols bol dosť technický. Igor Prejsa ho skoro celý sám poskladal. Pracovať sa mu nejak nikdy nechcelo, takže sedel doma pri gitare. Mal veľa nápadov. Nebol problém nasekať pesničiek, koľko sme chceli. To bolo jeho. 

15, Skupinu potom zasiahla nešťastná udalosť. Práve gitarista Igor Prejsa, viackrát liečený od drogových závislostí, nezvládol psychický stav a spáchal samovraždu skokom z okna. Z 5. poschodia.

Viktor: Po albume About Human Idols, sa u Igora experiment s drogami rozbehol viac. Máš pravdu, bol viackrát liečený a už sa s ním nedalo pokračovať.

King: Podľa môjho názoru to bol dobrý muzikant, no s komplikovanou povahou a následne drogovou závislosťou ovplyvnený. Väčšina ľudí ho nemohla vystáť. Vyjadrite svoj názor na Igora. Charakterizujte ho ako človeka a hudobníka.

Viktor: Naozaj ho to bavilo. Všetko venoval cvičeniu na nástroj. Rýchlo sa ,,vymákol“ na veľmi dobrú úroveň. Len problém bol v tom, že naozaj veľa koketoval s drogami a to ho aj zničilo. Nebola to len marihuana, zobral aj tabletky, proste všetko. „Ojebával“ si hlavu všetkým možným a potom už bol tak doprepínaný, že sa s ním nedalo fungovať. Tak napríklad: urobil skladbu, ktorú sme aj cvičili. Na druhý deň ju celú prerobil. O tri dni ju prerobil znova celú a o týždeň už vôbec nič neplatilo. Nedalo sa s ním už ďalej pracovať aj napriek tomu, že jeho technická úroveň hry bola dobrá.
 
King: Prežil si s ním veľa rokov. Mal si ho rád?
 
Viktor: Určite, boli sme dobrí kamaráti a kým sa nezničil, bol fajn chalan. Neskôr vôbec nebol schopný na pódiu hrať, nič sa už vlastne nedalo s ním riešiť.

Rasťo: Celkom normálny chlapík, vedel hrať, skazil sa ale či psychicky, tak fyzicky. Potom to zobral iným smerom, nešiel s ľuďmi, šiel proti nim, proti sebe. Odpísal sám seba aj ostatných.

16, Druhý album About Human Idols (2002) bol bez klávesov, technický. Tretí bol grindový - Have A Rest, Please (2003). 

Na rakovinu vnútorných orgánov zomrel zakladajúci člen skupiny Jaroslav Vavro (Horár). Táto udalosť skupinu nepoložila na lopatky. Ako vnímate s odstupom času chorobu a úmrtie Jarka Vavra (2007) a zachovanie funkčnosti Protestu?

Viktor: To obdobie bolo ťažké. V tom čase sme oslovili Jana (basgitara). Nahrali sme album, ktorý do dnešného dňa oficiálne nie je vydaný. Keď sme začali album nahrávať, už vtedy sa prejavila u Jaríka choroba a nahrávanie v štúdiu Shaark sa dlho odkladalo. Mal prvé zdravotné problémy. Žiaľ, už sa nahrávky nedočkal. Naspieval ju spevák z Porfyrie, Maťo Walkár. S Jarkom sme boli kamaráti, snáď od dvanástich rokov života. Počúvali sme kapely, popíjali sme. On určite urobil v Martine a na Slovensku v tejto dobe pre metal najviac. Podporoval mladé kapely, všetko to ťahal.

Rasťo: Bol to vynikajúci človek, čo sa týka všetkých stránok, nielen hudobnej, ale aj ľudskej. Nikdy človek nevie, čo v živote naňho príde. Škoda ho!

Jano: Môžem potvrdiť to isté. Jarko bol ťahúňom Protestu, pretože sa zaslúžil o to, že Protest bol. Žiaľ, život je niekedy sviňa a dopadá to potom tak, ako dopadá.

                                                                           

Jaroslav Vavro: podporovateľ metalovej muziky METAL AGE Prod.) pochovaný na Národnom cintoríne v Martine 

  

17, Aj v roku 2009 Protest vyvíja koncertnú činnosť a tvorí nový materiál.

Viktor: Nový album máme zmixovaný. Máme 10 skladieb nahratých v štúdiu Kobka  v Martine.

18, Ako vidíte budúcnosť kapely?

Viktor: Stretávame sa málo, v podstate iba na skúškach. Ale aj to niečo znamená! Čas spoločne trávime viacej v skúšobni a snažíme sa ho využiť na 100 %.

Rasťo: Dúfam, že my traja členovia zostaneme pokope, lebo ak jeden odíde, tak to celé padne. Ale ak to pôjde takto ďalej, tak to bude ešte veľká vec a budeme dúfam spokojní aj my.

Jano: Budúcnosť Protestu ostáva otvorená a netušíme, akou cestou sa budeme uberať. I dnes na skúške padali smelé reči, že to natrieme všetkým slovenským kapelám. Protest, to bola vždy extrémna hudba Death-Grind-Core štýlu.

                                                                   

                                                      Foto: Viktor Kotrík - Live                                         

 

 Internet: http://bandzone.cz/protestcore

               ulozto.sk/xjfp87SA/protest-svk-what-for-name-when-humanity-is-dying-1995-rar   

             

PROTEST ...